UnitedKingdomFlagIconEnglish

Sell at Kvdcars

FAQ

Contact us

Renault Master

2.3 dCi Volymskåp FWD, Reparationsobjekt
2011/289 210 km/Diesel/Manual
PercentIconDeductible VAT

Bidding

Leading bid VAT incl.
0 SEK
Price at car dealership
InfoIcon
100 000 SEK
Reservation price is not reached
InfoIcon

Bidding ends:

22 wrz, 17:47

Renault Master

Kvdcars assessment

A Renault Master from 2011 with diesel-engine. Standard equipped

The result from the KVD-test

EngineIcon

ErrorFilledIconCommentIconCheckIcon

Lock till vätskebehållare saknas. Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat. Plast detalj i motorrum skadad

Bromsbelägg fram, slitna, , Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas

Nycklar till bilen saknas, Spricka vindruta utanför synfält.funktioner, system, mm har ej kunnat testas, Måste hämtas på transport, Sekundärlås motorhuv saknas, Flertalet olika däck och hjul ligger i lastutrymmet(mönsterdjup, dimensioner mm ej kontrollerat), Bakgavellyft defekt och fastspänd.Lås till sidodörr till lastutrymme defekt, går ej att låsa

Skada stötfångare fram, bristfällig fastsättning stötfångare fram, Karosskada motorhuv, Linjepassning motorhuv, Ytrost tak, Karosskada tak, Karosskada vänster sidoblinkers, Lackskada vänster sidospegel, Missljud/kärvar vid öppning/stängning vänster framdörr, Lackskada vänster insteg fram, Karosskada vänster bakskärm, Buckla stötfångare bak, Karosskada höger bakskärm, Buckla höger framdörr, Skada höger sidoblinkers, Fönsterlist höger fram saknas, Glasruta höger saknas/skadad, buckla höger framskärm, Flertal bucklor/dörruppslag, Flertal lackskador, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljerTankluckan saknas, Infästning bakljus skadade.Plastdetaljer runt vindruta saknas

Invändigt flertal repor, fläckar och märken, Sliten inredning, Inredningsdetalj skadad, Ratten är sliten, Klädsel smutsig fram, Klädsel smutsig fram, Klädsel sliten fram vänster

  • Unstudded winter tyres

    5 mmCheckIcon

    5 mmCheckIcon

    CheckIcon5 mm

    CheckIcon5 mm

Equipment

Equipment packages: Reparationsobjekt

  • CD-Stereo

  • Elhiss fram

  • Elspeglar

  • Farthållare

  • Klimatanläggning

  • Radio

  • Antisladdsystem

Car facts

  • Previous owners8
  • License numberHYA674
  • Driving banYes
  • Model year2011
  • Manufacture monthluty 2011
  • Odometer reading289 210 km
  • First date in traffic in Sweden2011-05-13
  • Service historyIngen servicedokumentation tillgänglig.
  • Service bookElectronic
  • GearboxManual
  • Number of seats3
  • Number of keys0
  • ColorWhite
  • FinishSolid
  • TextileTextile
  • New car warrantyNot examined
  • Collision warrantyNot examined
  • Tax fee (yearly)7985 SEK

Technical data

  • Chassis numberVF1VBU4F244697493
  • Engine effect (diesel)146 hp (107 kW)
  • Max payload765 kg
  • Max pull weight750 kg
  • Consumption (combined)9,2 l/100 km
  • CO2-emission (diesel)243 g/km
  • Next inspection at the latest2024-05-31
  • Curb weight2 735 kg
  • Tax weight3 500 kg
  • Max trailer weight2 500 kg
  • Vehicle total weight3 500 kg
  • Length6 900 mm
  • Width2 240 mm
  • Height3 250 mm

Other information

  • Sold in swedenYes
  • ExportableYes
  • Deductible VATYes

Facility

Åkersberga (Runö)

Address:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

ContactIconContact